Laureaci Powiatowego Konkursu Plastycznego „Byłem, jestem i będę Polakiem” –
Zuzanna i Konrad  

Dnia 16 maja 2018 roku w kościele parafialnym w Boleszczynie odbył się Powiatowy Przegląd Twórczości Katolickiej i Patriotycznej poświęcony Janowi Pawłowi II, jako jednemu z najbardziej znaczących i zasłużonych Polaków. Konkurs zorganizowany został z okazji Jego XIII Rocznicy Śmierci oraz 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Organizatorami konkursu byli: Centrum Kultury Biblioteka Publiczna Gminy Przykona oraz parafia Boleszczyn. Wśród autorów najciekawszych prac plastycznych z naszego powiatu nagrody otrzymali następujący uczniowie z naszej szkoły: Zuzanna Skrobania kl. 4 i Konrad Dominiak kl. 6. Uczniów do konkursu przygotowała p. Ewa Urbańczyk.Wyróżnienia w Wielkopolskich Eliminacjach Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegamy pożarom” dla Oliwii i Jakuba

Z radością informujemy, iż uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Piekarach zdobyli wyróżnienia w etapie wojewódzkim konkursu plastycznego „Zapobiegamy pożarom”.

Oliwia Dulin (kl. 6) w grupie III – szkoła podstawowa klasy 4 – 6 i Jakub Kopytek (kl. 7) w grupie IV – kl. 7 i gimnazjum. Opiekun konkursu – p. Ewa Urbańczyk 


Spotkanie z p. Andrzejem Markiem Grabowskim – autorem piosenek, książek dla dzieci

W dniach 25 – 27 kwietnia 2018 r. kwietnia odbywały się II wielkopolskie spotkania z młodymi czytelnikami. Akcji towarzyszył konkurs plastyczny z licznymi nagrodami ufundowanymi przez Wydawnictwo Literatura.

I właśnie w ramach tych spotkań 27 kwietnia 2018 r. odwiedził naszą szkołę pan Andrzej Marek Grabowski – autor piosenek, książek dla dzieci i scenariuszy filmowych. Znany także współzałożyciel dziecięcego zespołu „Fasolki”.

Niecodzienny gość przedstawił uczniom klasy III i IV rolę książki i opowiedział o swoich napisanych utworach. Sposób zapoznania dzieci ze swoim dorobkiem spotkał się z wielkim zainteresowaniem młodych czytelników. Uczniowie chętnie słuchali historii Kasi i pieska, zobaczyli kukiełki, brali udział w scenkach teatralnych. Wcześniej zapoznali się z utworem „Mumciuś” i wykonali ilustracje. Pan Marek Grabowski nagrodził pierwsze trzy miejsca, a pracę, która zajęła pierwsze miejsce zabrał na konkurs do Konina. Dzieci zafascynowane spotkaniem z pisarzem, zakupiły wybrane książki, otrzymały autograf, a również szkolna biblioteka wzbogaciła się o kilka nowych egzemplarzy literatury dziecięcej.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Dzieci były zachwycone osobą pana Grabowskiego. Będziemy zabiegać o kolejne wizyty tak wspaniałych gości.

W spotkaniu uczestniczyła również pani Urszula Szczęsna – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku.Uroczysta akademia z okazji ŚWIĄT MAJOWYCH

Dnia 30 kwietnia 2018 r. w ramach obchodów 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Piekarach uroczysta akademia.

Podkreślając wagę miesiąca maja w historii Polski, a zwłaszcza jego pierwszych dni, w uroczystości nawiązano do Państwowego Święta Pracy, Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz do Narodowego Święta Trzeciego Maja, a zarazem kościelnego święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Wspomniano też rocznicę ogłoszenia Św. Jana Pawła II błogosławionym, zaakcentowano dzień wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Spotkanie odbyło się w gronie społeczności lokalnej, która na celu ma dobro naszej szkoły.

Swoją obecnością zaszczycił nas Dyrektor Delegatury w Koninie Kuratorium Oświaty w Poznaniu Pan Arkadiusz Chmielewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Dobrej p. Sebastian Gwizdalski z radnym Cezarym Madajem, Ksiądz proboszcz Grzegorz Wawrzyniak, przedstawiciele instytucji współpracujących w osobie z-cy dyrektora DPS w Skęczniewie p. Włodzimierz Greszko, Druhowie OSP jednostek Piekary i Skęczniew na czele z prezesami p. Romanem Jałkiewiczem i p. Zbigniewem Olszewskim, sołtysi naszego rejonu, zasłużeni dla naszej szkoły emeryci oraz Rada Rodziców z przewodniczącym Przemysławem Tomczakiem na czele.

Pani Dyrektor podziękowała przybyłym gościom za udaną współpracę. Dzięki inicjatywie sołtysów stał się możliwy zakup nowego wyposażenia szkoły w postaci nowoczesnych pomocy dydaktycznych, co pozwoli systematycznie podnosić kompetencje uczniów i nauczycieli. Druhowie strażacy odnowili maszt i uroczyście w poczcie flagowym podniesiono flagę państwową. Rodzice zaś zadbali o nowe szafki na zmianę ubrań oraz wymienili podłogę w gabinecie pielęgniarki i dyrektora.

Dzięki współpracy szkoła zmienia się wewnątrz i na zewnątrz. Potrzeby mamy ogromne. Za wszystko co otrzymaliśmy dziękujemy serdecznie.

Dyrektor Delegatury w Koninie Kuratorium Oświaty w Poznaniu Pan Arkadiusz Chmielewski, a jednocześnie poważany i szanowany były nauczyciel i wychowawca naszej szkoły i mieszkaniec Piekar życzył wszystkim by uczestnictwo w obchodach Święta Flagi Narodowej oraz Konstytucji 3 Maja umocniło poczucie tożsamości narodowej oraz dumy z bycia Polakiem. Nawiązał do lat spędzonych w Piekarach i wyraził radość ze współpracy społeczności lokalnej i szkoły.

Ksiądz Grzegorz Wawrzyniak zaprosił na uroczystości Trzeciego Maja, które odbędą się na cmentarzu parafialnym, gdzie zostanie poświęcona tablica pamiątkowa.

Uczniowie szkoły pod kierunkiem p. Aleksandry Baranowskiej i p. Jadwigi Pawłowskiej przedstawili w montażu słowno – muzycznym losy Polski i Polaków na przestrzeni wieków, szczególnie zaś historię powstania pierwszej Konstytucji 3 Maja 1791 roku. Wyświetlona została również prezentacja dotycząca Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzonego w Polsce 2 maja.

Na zakończenie pani dyrektor podziękowała dzieciom i nauczycielom za przygotowanie części artystycznej, a zaproszeni gości udali się na zwiedzanie szkoły.

 
Wyjazd do kina na film „Tam, gdzie mieszka Bóg”

 W dniu 27 kwietnia 2018 roku uczniowie klasy 5, 6, 7 oraz ich młodsze rodzeństwo pod opieką nauczycieli: p. Anny Gajowiak, p. Agnieszki Urbańczyk i p. Ewy Urbańczyk udali się do Cinema City - Manufaktura Łódzka na film „Tam, gdzie mieszka Bóg”. Jest to pierwszy w historii film kinowy z osobistym udziałem Papieża Franciszka. Jego premiera odbyła się w Watykanie, na prośbę papieża, który uważa, że kino może być doskonały medium dla rozprzestrzeniania wartości katolickich.Mistrz pięknego czytania

Dnia 28 marca 2018 roku w Domu Kultury w Dobrej odbył się konkurs dla klas IV pod hasłem „Mistrz pięknego czytania”. Naszą szkołę prezentowało sześcioro uczniów – Dominika Andrzejczak, Szymon Kubiak, Natalia Grubska, Olaf Szczeciński, Zuzanna Skrobania, Oliwia Walasek. Uczniowie czytali dwa teksty pisarki Grażyny Bąkiewicz. Wszyscy uczniowie zaprezentowali się dobrze. Jednak tytuł pierwszego wicemistrza zdobył Szymon Kubiak, któremu serdecznie gratulujemy. Dzieci do konkursu przygotowała p. Aleksandra Baranowska.Obchody Dnia Ziemi

Z okazji Dnia Ziemi obchodzonego corocznie 22 kwietnia w naszej szkole uczniowie kl. IV-VI przygotowali wystawę prac ekologicznych ,,EKO-PRACE” a także wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Ekologiczno - Przyrodniczym ,,EDI”. Do konkursu przystąpiło ogółem 22 uczniów pisząc test składający się z 26 pytań w czasie 45 minut. Wszystkim uczestnikom życzymy jak najlepszych wyników. Koordynatorem i opiekunem była p. Małgorzata Osińska.
Sukces w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej z Przyrody ,,OLIMPUS” 2018

            Uczeń klasy VI KONRAD DOMINIAK został LAUREATEM OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY PRZEDMIOTOWEJ Z PRZYRODY ,,OLIMPUS „2018" zorganizowanej w dniu 12 I 2018 r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Piekarach. Serdecznie gratulujemy sukcesu. Opiekun: Małgorzata Osińska.


Klasa I na spotkaniu językowym w SP nr 4 w Turku

 Dnia 13 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 4 w Turku odbyło się spotkanie językowe pod hasłem „ Wiosna w Powiecie Tureckim z Językiem Niemieckim Deutsch - kinderleicht".

Celem spotkania było motywowanie uczniów szkół podstawowych powiatu tureckiego już od pierwszej klasy do nauki języka niemieckiego, budzenie i rozwijanie zainteresowań tym językiem, promocja nowych talentów oraz przybliżenie kultury Niemiec.
W spotkaniu wzięło udział wiele szkół z naszego Powiatu, w tym również pierwszoklasiści z naszej szkoły. Grupa dzieci z klasy pierwszej zaśpiewała piosenkę w języku niemieckim „Wo ist mein Monster", przygotowała plakat z wybraną postacią z Baśni Braci Grimm i wraz z innymi dziećmi brała udział w grach i zabawach językowych. Spotkanie zakończyło się wspólnym pamiątkowym zdjęciem z przedstawicielem Goethe Instytutu Panem Christianem Mohr, który zaszczycił wszystkich swoją obecnością tego dnia.

Opiekunem uczniów była p. Katarzyna Chrzempiec – nauczyciel języka niemieckiego w naszej szkole.Światowy Dzień Zdrowia - 7 kwietnia 2018 r. pod hasłem "Zdrowie dla wszystkich"

Przesłania Światowego Dnia Zdrowia:

· Powszechna opieka zdrowotna polega na zapewnieniu wszystkim ludziom dostępu do świadczeń zdrowotnych na odpowiednim poziomie tam, gdzie i kiedy jest to konieczne bez generowania dodatkowego obciążenia finansowego.

· Nikt nie powinien wybierać między dobrym stanem zdrowia, a innymi życiowymi potrzebami.

· Powszechna opieka zdrowotna jest kluczem do zdrowia i dobrostanu ludzi i narodów.

· Powszechna opieka zdrowotna jest osiągalna. Niektóre kraje poczyniły w drodze do jej osiągnięcia ogromne postępy. Wyzwanie, to utrzymać jej dostępność na poziomie oczekiwanym przez obywateli.

· Różne kraje podchodzą do problemu powszechności opieki zdrowotnej w różny sposób, nie ma uniwersalnych rozwiązań. Jednak każdy kraj może zrobić coś, by poprawić powszechny dostęp do opieki zdrowotnej.

· Aby opieka zdrowotna miała charakter prawdziwie powszechny, konieczna jest zmiana w myśleniu o systemie opieki zdrowotnej z tej zorientowanej na choroby i instytucje na zorientowaną na ludzi i dla ludzi.

· Każdy może mieć wpływ na sposób osiągnięcie powszechnej opieki zdrowotnej poprzez wzięcie udziału w dyskusji o powszechnej opieki zdrowotnej. Sukcesy naszych uczniów w konkursie plastycznym „Najładniejsza kartka Wielkanocna”

W dniu 10 marca 2018 roku rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pt. „Najładniejsza kartka Wielkanocna”, którego organizatorem była Pani Senator RP – Margareta Budner. W grupie uczniów klas 4 – 6 Komisja Konkursowa przyznała trzy wyróżnienia dla uczniów naszej szkoły. Wyróżniające się prace wykonali: Oliwia Walasek (kl. 4), Karolina Kędzierska (kl. 5) i Konrad Dominiak (kl. 6). Podsumowanie konkursu odbyło się 24 marca w Koninie. Uczniowie otrzymali z rąk Pani Senator dyplomy, upominki oraz w nagrodę pojadą w czerwcu na wycieczkę do Warszawy. Opiekunem konkursu była p. Ewa Urbańczyk.Wojewódzki konkurs z języka angielskiego

Dnia 17 marca Jakub Kopytek z klasy VII wziął udział w etapie rejonowym konkursu wojewódzkiego z języka angielskiego, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 10 w Koninie. Gratulujemy uczestnictwa! Opiekunem była pani Emilia Hnatów.Sukcesy plastyczne Oliwii i Kuby w konkursie „Zapobiegamy pożarom” na etapie powiatowym

Dnia 17 marca 2018 roku odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Zapobiegamy pożarom” na etapie powiatowym. Prace młodych artystów z powiatu tureckiego zostały ocenione i nagrodzone, wśród laureatów mamy uczniów naszej szkoły. Oliwia Dulin uczennica klasy 6 zajęła trzecie miejsce w kategorii klas 4 -6 oraz Jakub Kopytek z klasy 7 również zajął trzecie miejsce w kategorii klas 7 i gimnazjum. Opiekun konkursu – p. Ewa Urbańczyk.Powitanie wiosny

21 marca uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami zaakcentowali pierwszy dzień wiosny. Były kolorowe stroje, „topienie marzanny”, piosenki i hasła wiosenne.Dzień Kobiet w naszej szkole

8 marca w naszej szkole odbył się krótki apel z okazji Dnia Kobiet. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego - Kacper Michalak oraz Michał Wasiak złożyli życzenia pani dyrektor, nauczycielkom, paniom pracującym w szkole oraz swoim koleżankom. Były kwiaty i słodycze oraz piosenki (Hubert Fraszczyński wykonał utwór "Kamień z napisem LOVE") i tańce w wykonaniu uczniów z klasy III.Wyjazd na lodowisko do Uniejowa

Dnia 8 marca uczniowie klas IV-VII w ramach integracji zespołów klasowych, wyjechali na lodowisko do Uniejowa. Starsi uczniowie doskonalili swoje umiejętności jazdy na łyżwach, a młodsi uczyli się jeździć. Kierownikiem wycieczki była pani Emilia Hnatów, a opiekunami pani Anna Michalak, pani Aleksandra Baranowska oraz pani Joanna Górczyńska.Osiągnięcia uczniów w konkursie plastycznym „Zapobiegamy pożarom” – etap gminny

W dniu 5 marca 2018 roku podczas podsumowania gminnego konkursu plastycznego nagrodzono 7 uczniów z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Piekarach w następujących kategoriach wiekowych:

 klasy „0”

I miejsce – Igor Składanowski

II miejsce – Julia Fryt

Opiekun: p. Bożena Kubiak

    klasy 1 – 3

II miejsce – Bartosz Walasek (kl. 3)

Opiekun: Mariola Pacześna

    klasy 4 – 6

II miejsce – Oliwia Walasek (kl. 4)

III miejsce – Oliwia Dulin (kl. 6)

Opiekun: Ewa Urbańczyk

   klasy 7 i gimnazjum

I miejsce – Jakub Kopytek (kl. 7)

II miejsce – Julia Szymczak (kl. 7)

Opiekun: Ewa Urbańczyk

Prace powyższych uczniów zakwalifikowane zostały do etapu powiatowego. Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież zapobiega pożarom” 2018

Etap gminny

      W dniu 5 marca 2018 r. w Centrum Kultury w Dobrej odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież zapobiega pożarom”. W rywalizacji wzięli udział uczniowie ze szkół w Piekarach i Dobrej. W kategorii szkoły podstawowe kl.IV – VI test pisało 14 uczniów oraz 14 uczniów w kategorii kl.VII i gimnazjum. Do eliminacji powiatowych zakwalifikowało się 2 uczniów z naszej szkoły, którzy zajęli:

 I m-ce w kategorii szkoły podstawowe kl.IV – VI   - Maciej Michalak ucz. kl.4 ,

 II m-ce w kategorii szkoły podstawowe kl.IV – VI - Karolina Kędzierska ucz. kl.5.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Szkolnym opiekunem turnieju była p. Małgorzata Osińska.Koncert akordeonowy

Dnia 2 – go marca 2018 r. gościliśmy w naszej szkole Łódzki Duet Akordeonowy w składzie: pan Zbigniew Sobieraj i pan Kazimierz Barasiński.

Panowie wykonali dla dzieci przeboje muzyki klasycznej z elementami ilustracyjnymi, muzykę taneczną, polskie tańce ludowe oraz zaprezentowali akordeon i jego możliwości. Całość dopełniły relaksujące zabawy przy muzyce z udziałem dzieci.Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Delegacja z naszej szkoły z p. dyrektor Aleksandrą Kotas na czele udała się w czwartek 1.03.2018 roku do miejscowości Czyste, gdzie o godz. 10.00 odbyła się uroczystość upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych – w tym członków oddziału Groźnego. Zgromadzeni wokół pomnika mogli wziąć udział w lekcji historii ukazanej przez zastępcę burmistrza p. Jacka Gajewskiego, wspólnej modlitwie oraz apelu poległych. Na koniec uroczystości delegacje z różnych szkół, instytucji, związków złożyły kwiaty i zapaliły znicze oddając hołd poległym.Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież zapobiega pożarom” 2018

Etap szkolny

    W dniu 26 lutego 2018 r. w Zespole Szkolno –Przedszkolnym w Piekarach odbyły się eliminacje szkolne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież zapobiega pożarom”. Do testu pisemnego z wiedzy pożarniczej przystąpiło 28 uczniów szkoły z klas IV-VII.

Po podsumowaniu wyników oraz dogrywce między czwórką uczniów z taką samą liczbą punktów uzyskanych w teście do dalszego etapu na szczeblu gminnym zakwalifikowali się następujący uczniowie :

w kategorii szkoła podstawowa kl.IV-VI: Wiktoria Błaszczyk kl.4, Maciej Michalak kl.4, Karolina Kędzierska kl.5, Julita Krysiak kl.5, Mateusz Raźniewski kl.5, Konrad Dominiak kl.6, Oliwia Kostrzewa kl.6 ,

w kategorii klasa VII i gimnazjum: Szymon Bojszczak kl.7, Mateusz Grubski kl.7, Klaudia Kaźmierczak kl.7, Paweł Łukaszewski kl.7, Kacper Michalak kl.7, Julia Szymczak kl.7, Patrycja Witaszczyk kl.7.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Szkolnym opiekunem turnieju była p. Małgorzata Osińska.


Wyjazd uczniów szkoły w Piekarach do kina na film „Cudowny chłopak” 

W ostatnim dniu przed feriami tj. 9 lutego 2018 roku uczniowie klas 1 – 7 wraz z nauczycielami udali się dwoma autokarami do kina „Tur” na film pt. „Cudowny chłopak”.

Historia głównego bohatera - dziesięcioletniego chłopca ze zdeformowaną twarzą, który codziennie stawia czoła przeciwnościm losu, to opowieść o przezwyciężaniu trudności, sile charakteru i dobru, które jest zawsze silniejsze niż zło. Hasłami przewodnimi tego filmu są: rodzina, dobro, empatia.

Film ten oglądali z zaciekawieniem i wzruszeniem zarówno młodsi jak i starsi uczniowie, gdyż należy on z pewnością do tzw. kina familijnego. Wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć tę pełną wzruszeń i dobrych emocji ekranizację dzięki ks. proboszczowi Grzegorzowi Wawrzyniakowi, który był sponsorem tego wyjazdu.


Z wizytą w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Turku
na zajęciach „Bezpieczne ferie”

Dnia 8 lutego 2018 roku uczniowie klasy 4, 5, 6 i 7 wyjechali wraz z opiekunami do Komendy Powiatowej PSP w Turku. Celem powyższego wyjazdu było poznanie zagrożeń, niebezpiecznych sytuacji jakie mogą wystąpić w czasie ferii zimowych oraz nauka zasad bezpiecznego wypoczynku i właściwego zachowywania się w różnych miejscach.

Zajęcia pod hasłem „Bezpieczne ferie” prowadzili strażacy PSP Turek oraz oraz policjanci z Komendy Powiatowej w Turku. Uczniom bardzo się spodobała taka forma zajęć, gdyż mogli wiele dowiedzieć się na tematy związane z wypoczynkiem zimowym i zagrożeniami z nim związanymi min. uczestniczyli w pokazie  jak udzielić I pomocy osobie, która się podtopiła – sami mogli ćwiczyć na fantomie do reanimacji.

Następnym punktem był pokaz ratownictwa wodnego na zamarzniętym zbiorniku wodnym znajdującym się na terenie jednostki. Uczniowie oglądali symulację ratowania osoby, pod którą załamał się lód. W tej pokazowej akcji uczestniczył absolwent naszej szkoły p. Tomasz Wypiór, który obecnie jest strażakiem w PSP w Turku.

Funkcjonariusze policji przedstawili zasady poruszania się po drogach, przypomnieli o obowiązku noszenia odblasków, szczególnie po zmroku i w czasie ograniczonej widoczności.

Uczniowie dowiedzieli się również na czym polega praca (służba) strażaka, jakie wykonują oni czynności na co dzień, a jakie w czasie różnych akcji ratunkowych, obejrzeli pojazdy i sprzęt ratowniczy. Na koniec wszyscy uczestniczy podziękowali za miłe i bardzo edukacyjne spotkanie w straży, a niektórzy stwierdzili, że chcieliby być strażakami w przyszłości.

 Sukcesy naszych uczniów w Turnieju Tenisa Stołowego o puchar Wójta Gminy Kawęczyn  

W dniu 03.02.2018 roku odbył się w Kawęczynie III Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o puchar Wójta Gminy Kawęczyn. Naszą szkołę reprezentowało 9 uczniów: Natalia Kominiarczyk, Aleksandra Dębowiecka, Sandra Kaźmierczak, Piotr Gręda, Szymon Bojszczak, Mateusz Grubski, Przemysław Ciesielski, Kacper Kaczmarek i Hubert Jałkiewicz.

                     I miejsce (kl. V-VI) - Natalia Kominiarczyk

                     I miejsce (kl.VII-III gim.) - Aleksandra Dębowiecka

                      II miejsce (kl.V-VI) - Kacper Kaczmarek

Dziewczęta do zawodów przygotował p. Wojciech Błażełek, a chłopców p. Jerzy Durka. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!„Zawody przeszłości – zawody przyszłości” - zajęcia w Bibliotece Pedagogicznej w Turku

6 lutego 2018 roku uczniowie klasy VII uczestniczyli w zajęciach z zakresu doradztwa zawodowego organizowanych przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną w Koninie, Filia w Turku. Były to zajęcia z wykorzystaniem interaktywnych ćwiczeń i zabaw edukacyjnych: „Zawody przeszłości, zawody przyszłości”. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z różnorodnością zawodów, uświadomienie zmian zachodzących na rynku pracy, wzbogacanie słownictwa. Zajęcia prowadziła Pani Agnieszka Graczyk. Była to dla uczniów wspaniała, interesująca i cenna lekcja. Pozwoliła poznać wiele zawodów, które w dzisiejszym świecie nie funkcjonują, ale przede wszystkim uświadomiła również, jak wiele nowych, nieznanych profesji i wąskich specjalizacji kryje obecny rynek pracy i w jakim kierunku się rozwija.Wyjazd do Teatru Wielkiego do Łodzi na balet „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”

Dnia 24 stycznia 2018 roku uczniowie klasy 5 i 6 udali się do Teatru Wielkiego do Łodzi na balet pt. "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". Przedstawienie rozpoczęło się o godzinie 11:00 i trwało dwie godziny. W balecie występowało ponad 60 osób. Byli to: soliści, koryfeje, zespół baletowy, uczniowie szkoły Baletowej w Łodzi oraz orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Michała Kocimskiego. Kostiumy bohaterów oraz dekoracje były bardzo piękne i kolorowe. Uczniom podobało się przedstawienie i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. W drodze powrotnej jak zwykle był posiłek i radosna atmosfera podczas podróży.Bezpieczne ferie!

W Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Piekarach 23 stycznia 2018 roku odbyło się spotkanie z policjantem. Dzieci odwiedził młodszy aspirant Jerzy Denkowski z Komisariatu Policji w Dobrej. Podczas spotkań z uczniami, pan Dzielnicowy zwrócił uwagę na najważniejsze zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa dzieci podczas ferii zimowych. Przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, konieczność zapinania pasów bezpieczeństwa, stosowania fotelików oraz wyposażenia w kamizelki i inne elementy odblaskowe. Uczulił dzieci aby zabawy organizowały w bezpiecznych miejscach z dala od ulic, szczególną uwagę zwrócił na miejsca organizowania ślizgawek, na niebezpieczeństwo korzystania z zamarzniętych naturalnych zbiorników wodnych. Ostrzegł też przed organizowaniem kuligów w miejscach niebezpiecznych z użyciem pojazdów mechanicznych. Przypomniał również z jakich numerów alarmowych korzystać w razie wystąpienia niebezpieczeństwa.Dzień Babci i Dziadka, choinka 

20 stycznia 2018 r. w sali OSP w Piekarach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka połączona z Choinką Noworoczną dla dzieci.

Kultywując tradycje współdziałania strażaków i szkoły zapoczątkowane jak wskazuje pierwsza kronika szkoły w Piekarach, pisana przez ówczesnego kierownika szkoły Leona Jóźwiaka, przybyłych gości powitała dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego pani Aleksandra Kotas wraz z naczelnikiem OSP w Piekarach panem Cezarym Madajem.

Z licznie przybyłymi Babciami i Dziadziusiami cieszyliśmy się obecnością Burmistrza Dobrej pana Andrzeja Piątkowskiego, księdza proboszcza Grzegorza Wawrzyniaka, inspektora Urzędu Miejskiego pani Katarzyny Antosik, prezesa OSP w Piekarach pana Romana Jałkiewicza i prezesa OSP w Skęczniewie pana Zbigniewa Olszewskiego.

Dzieci z przedszkola oraz młodsi uczniowie szkoły swoją miłość i wdzięczność dla Babć i Dziadków przedstawili w tańcach, piosenkach oraz krótkich scenkach teatralnych. Własnoręcznie wykonane upominki wręczone od serca dopełniły całości. Rodzice podjęli szanownych gości słodkim poczęstunkiem.

Korzystając z tak szerokiej publiczności i mając na względzie bezpieczeństwo osób starszych nasz dzielnicowy młodszy aspirant Jerzy Denkowski pouczył wszystkich, szczególnie seniorów o zachowaniu czujności w tak bezwzględnym świecie oszustów.

W imieniu całego grona pedagogicznego, druhów OSP, rodziców z przewodniczącym panem Przemysławem Tomczakiem na czele oraz dzieci z przedszkola i szkoły, kochanym babciom i kochanym dziadkom pani dyrektor życzyła zdrowia i pogody ducha. Kochani seniorzy, właśnie teraz z nabytym przez lata bagażem doświadczeń jesteście przekazicielami życiowej mądrości, drogowskazem dla dzieci i wnucząt, wspieracie ciepłym słowem, dobrą radą, a najważniejsze przekazujecie historie i tradycje. Dziękujemy za to z całego serca. Czasami nie potrafimy należycie okazać Wam naszej wdzięczności. Musimy się od Was jeszcze wiele nauczyć.

Serce babci i dziadka to wyjątkowy dar, bezcenny. Każdy kto go ma jest szczęściarzem.Z wizytą w klasztorze Ojców Bernardynów w Warcie

W dniach 16 i 17 stycznia 2018 r. dzieci z przedszkola i klas I, III były z wizytą w klasztorze Ojców Bernardynów w Warcie, gdzie obejrzały ruchomą szopkę bożonarodzeniową. Brat Hiacynt opowiedział o pracach przy budowie szopki i oprowadził dzieci po klasztorze. Miłą niespodzianką była możliwość zagrania przez niektóre dzieci na organach klasztoru.Spotkanie wigilijne, jasełka bożonarodzeniowe

Dnia 22 grudnia 2017 roku przed Świętami Bożego Narodzenia cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście uczestniczyli w spotkaniu wigilijnym. Pani dyrektor, zaproszeni goście oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli wszystkim świąteczne życzenia, dzielili się opłatkiem.

Uczniowie kl. III, IV i VI wystawili jasełka bożonarodzeniowe przybliżając treść betlejemskiej nocy. Po spożyciu wigilijnych potraw dzieci z poszczególnych klas pięknie kolędowały.

W uroczystość Objawienia Pańskiego dzieci wystawiły jasełka w kościele Trójcy Świętej w Skęczniewie na Mszach Świętych o godz. 9.00 i 11.30.

16 stycznia 2018 roku uczniowie odwiedzili także mieszkańców DPS w Skęczniewie dedykując im świąteczne przedstawienie.

Bardzo dziękujemy Rodzicom i wszystkim życzliwym osobom za pomoc w organizacji występów.Wyniki konkursu "Najładniejsza kartka Bożonarodzeniowa"

Komisja Konkursowa rozstrzygnęła konkurs pt. „Najładniejsza kartka Bożonarodzeniowa”, którego organizatorem była Margareta Budner – Senator RP.

Na konkurs ten wpłynęło ponad 2950 prac plastycznych. Z radością informujemy, iż wyróżnienie otrzymała praca Oliwii Dulin – uczennicy klasy 6 Szkoły Podstawowej w Piekarach. Oliwia otrzymała wiele upominków, główną atrakcją jest jednak wycieczka do Warszawy w dniu 9 stycznia 2018 r. Fundatorem nagród jest p. Margareta Budner -Senator RP. Serdeczne gratulacje dla Oliwii! Opiekun konkursu: p. Ewa Urbańczyk17 grudnia 2017 r. - Kiermasz Świąteczny

Rada Rodziców zorganizowała kiermasz stroików i ozdób świątecznych, z którego dochód przeznaczony zostanie na potrzeby szkoły. Kiermasz odbył się w niedzielę 17 grudnia, po Mszach świętych pod kościołem w Skęczniewie. Składamy serdeczne podziękowania Księdzu Proboszczowi Grzegorzowi Wawrzyniakowi oraz parafianom za aktywne włączenie się w świąteczną akcję.TURNIEJ MIKOŁAJKOWY W TENISA STOŁOWEGO W SP PIEKARY

 16 grudnia 2017 r. w szkole w Piekarach odbył się turniej indywidualny w tenisie stołowym. W zawodach brało udział dwudziestu uczestników, którzy byli podzieleni na cztery grupy. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy, natomiast najlepsi mogli cieszyć z pucharów i medali. Energii do zmagań sportowych dodał uczestnikom poczęstunek ufundowany przez panią dyrektor Aleksandrę Kotas. Organizatorem tej imprezy byli: p. Jerzy Durka i p. Wojciech Błażełek. W kategorii dziewcząt klas IV-IV: 1 miejsce zajęła Oliwia Kostrzewa, 2 miejsce zajęła Natalia Kominiarczyk, 3 miejsce zajęła Oliwia Dulin. W kategorii dziewcząt klasy VII: 1 miejsce zajęła Aleksandra Dębowiecka, 2 miejsce zajęła Sandra Kaźmierczak, 3 miejsce zajęła Julia Szymczak. W kategorii chłopców klas IV-VI: 1 miejsce zajął Hubert Jałkiewicz, 2 miejsce zajął Kacper Kaczmarek, 3 miejsce zajął Dominik Pawlak. W kategorii chłopców klasy VII: 1 miejsce zajął Piotr Gręda, 2 miejsce zajął Przemysław Ciesielski, 3 miejsce zajął Szymon Bojszczak.Bezpieczeństwo na wsi – szkolne spotkanie z przedstawicielami KRUS - u

5 grudnia 2017 r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli KRUS w Turku  - pana Krzysztofa Buchalta oraz Leszka Bartosika. Celem spotkania z uczniami była pogadanka na temat „Bezpieczeństwo na wsi”. Dzieci obejrzały prezentację oraz film o tym, jak należy bezpiecznie zachowywać się w gospodarstwie oraz jak ważną rolę odgrywa porządek. Następnie uczniowie klasy czwartej i piątej brali udział w konkursie – rozwiązywanie krzyżówki, której hasło brzmiało: „Upadek to nie przypadek”. Prawidłowe prace zostały nagrodzone. Najlepsi to: Dawid Tomczak, Natalia Grubska – kl. IV oraz Karolina Kędzierska – kl. V.Lekcja historii inaczej ...

W czwartek 30.11.2017 roku klasy III – VII w ramach zajęć z historii wzięły udział w teatrzyku pt. „Życie w Średniowieczu”. Toruńscy aktorzy w ciekawy sposób zaprezentowali uczniom najważniejsze warstwy społeczeństwa mieszkające w Polsce w XIII wieku. Aktorzy posiadali ze sobą stroje i akcesoria, które prezentowali na naszych uczniach.

Teatrzyk ten zachwycił uczniów i bardzo im się spodobał. Powyższe przedsięwzięcie w szkole zorganizowała p. Aleksandra Baranowska.„Umiem pływać”

Uczniowie klasy pierwszej i trzeciej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piekarach przeszli kurs nauki pływania w ramach ogólnopolskiego projektu "Umiem pływać". Podstawowym celem projektu było doprowadzenie do opanowania przez uczniów elementarnych sposobów pływania, a także uświadomienie dzieciom, rodzicom korzyści zdrowotnych jakie pociąga za sobą umiejętność nauki pływania. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu. Podczas 15 godzinnych zajęć na krytej pływalni w Turku pod kierunkiem instruktorów pana Jacka Lubasa i Zbigniewa Zielińskiego dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach na basenie, z niecierpliwością czekały na każdy kolejny wyjazd i ze smutkiem żegnały się po zakończeniu zajęć. Frekwencja uczniów była bardzo wysoka. Udział w tym projekcie dał im nie tylko możliwość nauki pływania ale również aktywnego spędzania wolnego czasu i dobrej zabawy. Ćwiczenia w formie zabawowej dostarczały mnóstwo radości i satysfakcji. Dzieci dodatkowo korzystały z wspaniałej zjeżdżalni i jacuzzi. Uczniowie nauczyli się w sposób odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z basenu. Wspólne wyjazdy integrowały uczniów.Sukces Andżeliki w konkursie plastycznym

W dniu 20 listopada 2017 roku Andżelika Gibaszek uczennica klasy 6 otrzymała nagrodę za zajęcia II miejsca w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt.„Tak powstało Rycerstwo Niepokalanej” XII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Konkurs ten organizowany jest przez franciszkanów pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Opiekun -  p. Ewa Urbańczyk. Gratulujemy Andżelice i życzymy dalszych sukcesów.Święto Pluszowego Misia w Przedszkolu w Piekarach

27 listopada 2017 roku przedszkolaki i oddział zerowy w Piekarach obchodzili Święto Pluszowego Misia. Dzieci wysłuchały historii pluszowego misia. Rozwiązywały zagadki o misiach z bajek. Śpiewały piosenkę o misiu i bawiły się przy rymowance o niedźwiadku. Następnie brały udział w wyścigach z misiami. Potem kolorowały misie z różnych bajek. Imprezę przygotowały panie Ewa Gnatkowska i Bożena Kubiak.Pasowanie na przedszkolaka w Przedszkolu w Piekarach

16 listopada 2017 roku w ZSP w Piekarach odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka. Przybyli na nią zaproszeni goście: ksiądz proboszcz Grzegorz Wawrzyniak oraz przewodniczący Rady Rodziców w Piekarach p. Przemysław Tomczak oraz pani Bożena Kubiak wraz oddziałem zerowym. Dzieci przygotowały część artystyczną pod kierunkiem pani Ewy Gnatkowskiej. Dzieci śpiewały, recytowały i tańczyły, następnie rozwiązały zagadki o jesiennych warzywach i owocach. Pani dyrektor Aleksanndra Kotas pasowała dzieci symbolicznym ołówkiem. Przedszkolaki otrzymały kolorowe dyplomy oraz upominki od rodziców i przybyłych gości. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek, po którym dzieci bawiły się przy muzyce. 16 listopada 2017  -   Światowy Dzień Rzucania Palenia

Co roku w trzeci czwartek listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Tego dnia zachęca się wszystkich palaczy, aby przynajmniej na jeden dzień podjęli próbę zaprzestania palenia. Problem palenia tytoniu jest w Polsce wciąż aktualny. Szkodliwe jest zarówno palenie czynne oraz bierne. Dzieci w naszej szkole uczestniczyły w zajęciach dotyczących szkodliwości palenia. Przygotowana została także gazetka ścienna. Obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia realizowane są przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną  w Turku w ramach Narodowego Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu.
Uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości

13 listopada 2017 roku odbył się w szkole uroczysty apel z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Inscenizację historyczno – patriotyczną zaprezentowali uczniowie klas IV – VII. Dzieci wcieliły się w postacie historyczne. Dziewczynki śpiewały o tęsknocie za żołnierzami i ich bohaterstwie. Symboliczne znaczenie miała Polska zakuta w kajdany. Uczniowie pięknie przygotowali się do występów i wykazali się talentami aktorskimi i muzycznymi. Scenariusz apelu – role dla uczniów przygotowała p. Aleksandra Baranowska, dekoracje p. Ewa Urbańczyk, p. Wojciech Błażełek,  nad częścią muzyczną czuwała p. Jadwiga Pawłowska.Warsztaty profilaktyczne dla uczniów

W dniu 7 listopada 2017 roku uczniowie naszej szkoły z klas IV – VII uczestniczyli w  warsztatach z zakresu profilaktyki uzależnień prowadzonych przez specjalistów z Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii oddział Terenowy w Turku. Zajęcia prowadziły panie: Wioletta Kurzawa i Małgorzata Gębalska. Zorganizowanie warsztatów na terenie szkoły było możliwe dzięki wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dobrej, która włącza się i wspiera realizację działań z zakresu profilaktyki w szkole.

Tematyka zajęć była zróżnicowana: klasa IV – Profilaktyka uzależnienia od gier komputerowych, klasa V i VI – Zapobieganie agresji i przemocy rówieśniczej oraz cyberprzemocy, klasa VII – Profilaktyka uzależnienia od alkoholu. Celem tych zajęć jest zapobieganie zagrożeniom płynącym z nadmiernego grania w gry komputerowe, zapobieganie agresji i przemocy wśród uczniów oraz przeciwdziałanie zachowaniom ryzykownym.

Pamiętamy o tych, którzy odeszli

Początek listopada to czas dla nas bardzo szczególny. W zgiełku i wrzawie codziennych obowiązków, zabieganiu, wspominamy tych, których już z nami nie ma. Zostały po nich stare fotografie i mogiły. 30 października 2017 roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z opiekunką p. Emilią Hnatów oraz dzieci z zerówki z wychowawczynią p. Bożeną Kubiak odwiedziły pobliski cmentarz w Skęczniewie. Wizyta w tak ważnym miejscu niesie za sobą tradycję zapalenia znicza, tak i w tym dniu z okazji Święta Zmarłych uczniowie uprzątnęli groby i zapalili symboliczne światełka na grobie Nieznanego Żołnierza oraz grobach naszych znajomych. W przedszkolu i w szkole uczymy dzieci okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazujemy, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci. Po powrocie dzieci były trochę zmęczone, ale zadowolone z tej wyprawy. To była bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie dzieciom w pamięci Stary wiejski cmentarz w Skęczniewie jest bliski sercu społeczności lokalnej. Przy czynnym udziale mieszkańców okolicznych wiosek przeprowadzane są tu prace porządkowe. „Człowiek na tyle istnieje, na ile pamiętają o nim inni” - chcemy pamiętać o naszych przodkach i o naszej lokalnej historii.

Dnia 28 października uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Piekarach wraz opiekunami: panią dyrektor Aleksandrą Kotas i Anną Michalak włączyli się do akcji sprzątania cmentarza ewangelickiego w Młynach Piekarskich.

Cmentarz jest  pozostałością po niemieckich osadnikach, którzy na tereny Młynów Piekarskich i okolic przybyli w XIX wieku.

Celem sobotniej akcji było przede wszystkim posprzątanie nagrobków oraz zapalenie symbolicznego światła na grobach zmarłych.

W pracę włączyli się uczniowie Bartek Kurzawa, Norbert Gąsiorek, Natalia Kominiarczyk, Konrad Dominiak, Andżelika Gibaszek, Dominika Kurzawa, Roksana Gąsiorek, Aleksandra Dębowiecka, Klaudia Sobczak, Kacper Michalak, Mateusz Grubski.

 Sukcesy uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Piekarach w tenisie stołowym

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowych Igrzyskach Dzieci w Drużynowym Tenisie Stołowym. Zawody odbywały się w dwóch szkołach: w Brudzewie – 20.10. 2017 r. i w Przykonie - 23.10.2017 r. Uczennice klasy VI – Natalia Kominiarczyk i Oliwia Kostrzewa wywalczyły zaszczytne III miejsce w kategorii dziewcząt klas V - VI, natomiast drużyna chłopców w składzie: Hubert Jałkiewicz i Dominik Pawlak zajęła IV miejsce w kategorii chłopców klas V – VI. Również w kategorii dziewcząt klas VII uczennice: Aleksandra Dębowiecka i Klaudia Sobczak zajęły IV miejsce. Opiekunami uczniów są: p. Wojciech Błażełek i p. Jerzy Durka. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Warsztaty w Bibliotece Pedagogicznej w Turku

Dnia 23.10.2017 r. klasa „0” z wychowawczynią p. Bożeną Kubiak i p. Magdaleną Składanowską pojechała na wycieczkę do Biblioteki Pedagogicznej w Turku na warsztaty. Dzieci wzięły udział w zajęciach pt. ”Gdzie się podziały ulubione bajki?” z zastosowaniem aktywizującej metody story - line. Zajęcia były bardzo ciekawe. Dzieci poradziły sobie z zadaniami, które musiały pokonać aby uwolnić bajki ukryte w skrzyni przez czarownicę. Z zaciekawieniem wysłuchali dwóch bajek ze złotej księgi czytanych przez panią bibliotekarkę. W nagrodę za aktywność otrzymali kolorowe naklejki, które czarownica umieściła w zaczarowanym jabłku z bajki „Królewna Śnieżka”. W bardzo dobrym nastroju wróciliśmy do przedszkola.Wspomnienie św. Jana Pawła II

Dzień inauguracji pontyfikatu Papieża Polaka ustanowiony został jako liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Zarówno ta data 22 października, jak również 16 października – wybór na Stolicę Piotrową kardynała Karola Wojtyłę i XVII Dzień Papieski były znakomitym czasem przypomnienia życia i poznawania nauczania św. Jana Pawła II. Z tej racji uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w katechezach tematycznych „Idźmy naprzód z nadzieją” oraz w przygotowaniu i wystawieniu uroczystej akademii. Św. Jan Paweł II i nauka, którą głosił, jest wielką skarbnicą treści poznawczych i wychowawczych, dlatego zachęcamy uczniów, by na co dzień podejmowali w swoim życiu wezwania zawarte w Jego nauczaniu.
Nagroda dla Małgosi Jarachowskiej i Oliwii Walasek w Powiatowym Przeglądzie Twórczości Katolickiej

Z radością informujemy, iż dnia 18 października 2017 r. Małgosia Jarachowska (ucz. kl.3) i Oliwia Walasek (ucz. kl. 4) otrzymały nagrody w XVII Powiatowym Konkursie Sztuki Katolickiej poświęconym pamięci św. Jana Pawła II w kościele pw. N.N.M.P. w Psarach. Przegląd miał na celu: uchronienie od zapomnienia postaci Wielkiego Polaka jakim był Papież Jan Paweł II, propagowanie kultury katolickiej, umożliwienie młodemu człowiekowi aktywnego uczestnictwa w tworzeniu kultury, a co za tym idzie, także w uczestnictwie w życiu Kościoła oraz integrację młodych ludzi realizujących się w różnych dziedzinach życia. W przedsięwzięcie artystyczne z naszej szkoły włączyło się 17 uczniów wykonując piękne różańce (ucz. kl. 1,3) i portrety świętych (ucz. kl. 4,7). Organizatorzy Konkursu Sztuki Katolickiej „Idźmy naprzód z nadzieją”: Centrum Kultury Biblioteka Publiczna Gminy Przykona, Starostwo Powiatowe w Turku oraz Parafia Psary wręczyli laureatom dyplomy i upominki oraz stworzyli bardzo przyjazną i gościnną atmosferę. Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za udział w konkursie i gratulujemy artystycznych sukcesów. Opiekun konkursu: p. Ewa Urbańczyk.
Bądź bezpieczny!

Dnia 18.10.2017 roku, dzieci w Zespole Szkolno –Przedszkolnym w Piekarach, odwiedził Policjant – dzielnicowy naszego terenu – sierżant sztabowy Jerzy Denkowski z Komisariatu Policji w Dobrej.

Tematem spotkania z dziećmi były zasady bezpiecznego poruszania się po drodze pieszych i rowerzystów oraz zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw i gier na dworze.

Pan Dzielnicowy w czasie spotkania zwrócił uwagę na zachowanie się w pobliżu jezdni oraz na zasady poruszania się po niej po zmroku i przypomniał o obowiązku noszenia elementów odblaskowych.

Bardzo ważną rzeczą, o której mówił stróż prawa, było także uświadomienie dzieciom zagrożeń związanych z nawiązywaniem kontaktów z osobami nieznajomymi.
Wizyta Policjanta była doskonałą lekcją podczas, której dzieci utrwaliły sobie zasady bezpiecznego zachowania na jezdni, zasady związane z bezpieczeństwem w domu oraz w stosunku do osób obcych. Zapamiętały również ważne numery alarmowe tj.112, 997.

Pamiętamy o ks. Stanisławie Portasińskim

Dnia 14 października 2017 roku, delegacja nauczycieli, pracowników i uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Piekarach, udała się w parafialnej pielgrzymce, do Stawu Kaliskiego aby upamiętnić siódmą rocznicę śmierci Księdza Stanisława Portasińskiego.

W miejscowym kościele odbyła się Msza święta, na grobie Księdza Stanisława złożone zostały kwiaty i znicze.

Miało miejsce również spotkanie z rodziną Księdza, której członkowie przygotowali prezentację multimedialną ukazującą kadry z życia Księdza Stanisława Portasińskiego.Dzień Edukacji Narodowej

W dniu 13 października w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Piekarach świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. W uroczystości uczestniczyli p. dyrektor Aleksandra Kotas, zaproszeni goście: burmistrz Dobrej p. Andrzej Piątkowski, ks. proboszcz Grzegorz Wawrzyniak, przewodniczący Rady Rodziców p. Przemysław Tomczak oraz emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły: p. Jadwiga Ziętek, p. Jadwiga Kubiak, p. Helena Skórka, p. Alina Karolak, p. Grażyna Jankowska, p. Małgorzata Kotkowska, p. Czesław Zalewski, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz społeczność uczniowska. Uczniowie klasy VI i VII wraz z nauczycielem p. Emilią Hnatów przygotowali scenkę komediową, utrzymaną w konwencji pokazu mody, prezentując różne typy nauczycieli. Uczniowie klasy III wyrecytowali wiersz dla nauczycieli i pracowników szkoły. Uczeń klasy VII Jakub Kopytek zadedykował nauczycielom piosenkę „Don`t worry, be happy”. Były również życzenia oraz upominki artystyczne, które przygotowały p. Ewa Urbańczyk oraz p. Małgorzata Osińska wraz z uczniami.
„ Ślubujemy ”

 Tymi słowami szesnaścioro pierwszaków z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Piekarach 13 października 2017 r. składało przysięgę uczniowską na sztandar szkoły. Następnie p. dyrektor Aleksandra Kotas symbolicznym ołówkiem pasowała ich na uczniów szkoły. Najpierw jednak pierwszaki pokazały, co potrafią poprzez śpiew, recytację i taniec, czym podbiły serca zebranych widzów i udowodniły, że zasługują na miano ucznia tejże szkoły. Zaproszeni goście: p. burmistrz Andrzej Piątkowski, ksiądz proboszcz tutejszej parafii Grzegorz Wawrzyniak oraz przewodniczący Rady Rodziców w Piekarach p. Przemysław Tomczak obdarowali najmłodszych uczniów upominkami oraz złożyli im gratulacje i życzenia. Rodzice wspólnie z dziećmi i wychowawczynią p. Jadwigą Pawłowską uczcili ten dzień wspólnym, słodkim poczęstunkiem.
Smaczne i zdrowe owoce i warzywa kolorowe  

Jesień to doskonały czas na owocowo-warzywne zbiory i kształtowanie u dzieci prawidłowych zasad odżywiania. Dzieci z grupy „0” rozpoznawały i nazywały warzywa i owoce, poznawały ich zapachy i części jadalne. Odbywało się to wszystko poprzez zabawy, gry, teatrzyki, krzyżówki i konkursy ale również przez praktyczne działanie. Dzieci brały udział w warsztatach kulinarnych, które pomogły im dokładniej zrozumieć poruszane tematy; przygotowały sałatkę owocową zainspirowane zabawą rytmiczno - taneczną z piosenką „Urodziny marchewki”. Przedszkolaki wykonały pracę przestrzenną; owoce z ciastoliny a także ziemniaczane ludki oraz „ziemniaczane fantazje” – przy pomocy ziemniaków przeciętych na pół oraz dekoracji innych warzyw. Chętnie przynosiły do przedszkola owoce i warzywa, żeby potem określać ich kształt, kolorystykę, zapach, smak i aktywnie uczestniczyć w zabawach badawczych „Co się kryje w środku”? Dzieci brały udział w zagadkach dotykowych i smakowych dotyczących warzyw i owoców. Odbyły też rozmowę na temat wartości odżywczych warzyw i owoców, w oparciu o wiersz S. Kraszewskiego „Witaminowe abecadło.” Dzięki temu przedszkolaki łatwiej zapamiętały niezbędne dla nich wiadomości.Audycje muzyczne w naszej szkole

W dniu 25 września, po raz pierwszy w tym roku szkolnym gościliśmy muzyków spółki Art - Es z Łodzi oraz utalentowaną waltornistkę p. Monikę Wiechę. Bohaterem spotkania był instrument dęty blaszany - waltornia. Dzięki pani Ewie Szymkiewicz dzieci zapoznały się z budową instrumentu oraz techniką gry na nim. Ponadto uczniowie dowiedzieli się, że instrument ten początkowo był używany jako instrument sygnałowy w wojsku i na polowaniach. Nasze muzyczne spotkanie zakończył utwór Johanna Straussa "Odgłosy wiosny".        

 W czwartek 5 października 2017 r. po raz kolejny gościliśmy muzyków z agencji artystycznej Art - Es. Tym razem przedstawili nam niezwykły i mniej popularny instrument – harfę. Poznaliśmy budowę instrumentu i kilka ciekawostek z nim związanych. Na przykład to, że każdy błazen na dworze króla umiał grać na harfie po to, by móc uspokoić jej dźwiękami niezadowolonego władcę. W wykonaniu harfistki, Pauliny Żurawik, usłyszeliśmy bardzo różne utwory: walczyk, muzykę grecką i kilka utworów muzyki popularnej. To było kojące spotkanie z muzyką, w sam raz na jesienną słotę.Spotkanie z lekarzem weterynarii

W związku z obchodami Światowego Tygodnia Zwierząt, 5 października 2017 r. naszą szkołę i przedszkole odwiedził gość. Na nasze zaproszenie odpowiedział pan doktor Gajda, lekarz weterynarii. Celem spotkania dzieci z panem doktorem było poznanie pracy weterynarza i zdobycie wiedzy na temat dbania i pielęgnowania swoich pupili. Dzieci opowiadały o swoich pieskach, kotkach, świnkach morskich i innych podopiecznych, a pan doktor cierpliwie odpowiadał na wszystkie zagadnienia. Nasz gość nie przybył z pustymi rękami; dzieci mogły obejrzeć sporo rekwizytów i specjalistyczny sprzęt, których na co dzień lekarz używa w swojej pracy. Spotkanie upłynęło szybko, w miłej atmosferze.Udział w akcji ,,Sprzątanie Świata” 2017

AkcjaSprzątanie Świata, która w tegorocznej odsłonie przebiegała pod hasłem „Nie ma śmieci są surowce", jak co roku aktywnie realizowana jest przez uczniów i przedszkolaków Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Piekarach.

Uczniowie zaopatrzeni w worki i rękawice, pozytywnie zmotywowani szczytnym celem ruszyli, by posprzątać wyznaczone tereny. Dzieci młodsze porządkowały teren wokół szkoły, a maluchy z przedszkola pozbierały papierki w rejonie boiska szkolnego, starsi uczniowie natomiast zbierali wszystko to, co "nieopatrznie" znalazło się na skwerach i wzdłuż poboczy dróg. Akcja przebiegała sprawnie, sprzątanie nie miało charakteru ciężkiej pracy, ale raczej wspaniałej zabawy. Obecnie akcja kładzie nacisk na uświadamianie dzieci i społeczeństwa, aby nie śmiecić lecz prawidłowo gospodarować odpadami, inicjować działania, dzięki którym zmniejszy się negatywny wpływ człowieka na środowisko.

Akcja „Sprzątanie Świata” corocznie pokazuje, że w naszej szkole kształci się pokolenie twórcze, aktywne i pozytywnie zaskakujące świadomością i poczuciem odpowiedzialności za losy nie tylko najbliższego otoczenia, ale także całej Planety. Dzięki takim inicjatywom nasze otoczenie staje się bardziej czyste.
Dzień Chłopca  w kinie w Kaliszu

Uczniowie klas 3 i 4 Szkoły Podstawowej w Piekarach postanowili, że Dzień Chłopca będą świętować w kinie. 29 września 2017 r. pięćdziesięcioro uczniów wraz z wychowawcami - p. Małgorzatą Osińską, p. Mariolą Pacześną i p. Bożeną Kubiak, spędziło popołudnie w kinie Cinema 3D w Kaliszu oglądając film przygodowy „Tarapaty”. Uczniowie trzymani w napięciu, z uwagą śledzili losy głównej bohaterki Julki i jej nowo poznanego kolegi - Olka. "Tarapaty" to wspaniała lekcja przyjaźni, tolerancji, a także niezła dawka dobrej zabawy.
Dzień Chłopca w przedszkolu

29.09.2017 r. w Przedszkolu w Piekarach świętowano Dzień Chłopca. Rodzice przygotowali chłopcom upominek - kupili im nowy samochód do zabawy. Przygotowali też słodki poczęstunek. Dziewczynki złożyły chłopcom życzenia.

Dzieci z obu grup bawiły się razem przy muzyce, brały udział zabawach integracyjnych, pląsach. Dzień minął w miłej atmosferze. W organizacji imprezy brały udział panie Bożena Kubiak i Ewa Gnatkowska.
Utrwalamy tabliczkę mnożenia

W naszej szkole w ostatnim tygodniu września 2017 r. zorganizowana został akcja pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”. Uczniowie chętnie wzięli w niej udział powtarzając i utrwalając w różny sposób tabliczkę mnożenia (gry matematyczne, hasła dnia z tabliczką, wzajemne odpytywanie się, ćwiczenia w domu, na lekcjach matematyki). Na koniec akcji odbył się egzamin sprawdzający znajomość tabliczki mnożenia. Podsumowania dokonała Pani Dyrektor Aleksandra Kotas wręczając najlepszym matematykom okolicznościowe odznaki.

 Oto szkolni EKSPERCI TABLICZKI MNOŻENIA:

1.     Dominika Andrzejczak

2.     Dulin Jakub

3.      Marcel Gadomski

4.     Sebastian Gruszczyński

5.     Szymon Grześkiewicz

6.     Kacper Kaczmarek

7.     Karolina Kędzierska

8.     Julita Krysiak

9.     Konrad Krysiak

10.   Szymon Kubiak

11.   Wojciech Madaj

12.   Bartosz Miłosz

13.   Sandra Pawlak

14.   Raźniewski Mateusz

15.   Kinga Sobczak

16.   Olaf Szczeciński

17.   Karol Tomaszak

18.   Dawid Tomczak

19.   Oliwia Walasek

Organizatorem szkolnego przedsięwzięcia była p. Agnieszka Urbańczyk.

Wizyta przedszkolaków w remizie OSP Piekary

28 września 2017 roku przedszkolaki z grupy młodszej i dzieci sześcioletnie wybrały się z wizytą do remizy w Piekarach. Celem wycieczki było poznanie zawodu strażaka i jego pracy.

Dzieci zostały przywitane przez prezesa OSP Piekary pana Romana Jałkiewicza. Komendant opowiedział dzieciom o swojej pracy, zapoznał z narzędziami i wozem strażackim. Strażacy pokazali dzieciom w jaki sposób gasi się pożary z użyciem pompy i węża strażackiego. Uruchomili też syrenę na wozie bojowym. Dzieci były bardzo zaciekawione oglądanymi rekwizytami.

Na koniec przedszkolaki zjadły poczęstunek w remizie strażackiej, za który podziękowały strażakom.

Wizyta przebiegła w miłej, serdecznej atmosferze. Kierownikiem wycieczki była pani Bożena Kubiak, opiekę nad dziećmi sprawowały panie Ewa Gnatkowska i Joanna Górczyńska.

Wyjazd do Cinema City (Manufaktura Łódzka)

W poniedziałek 25 września 2017 r. uczniowie klasy VI wraz ze swoim rodzeństwem i opiekunami udali się do kina na film pt. „Moje wakacje z Rudym”. Podróż z Piekar do Łodzi minęła szybko i przed seansem można było jeszcze kupić olbrzymi pojemnik popcornu i ulubiony napój.

Film dostarczył widzom niezapomnianych wrażeń, gdyż była to wzruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni chłopca o imieniu Micki z psem Rudym. Główny bohater przebywając w czasie wakacji u swego dziadka na farmie w dalekiej Australii przeżył niezapomniane chwile, o których opowiedział później swoim dzieciom. Uczniowie oprócz ciekawej i emocjonującej fabuły filmu mogli podziwiać również przepiękne australijskie krajobrazy: rozległe obszary sawann, skaliste góry w kolorze czerwieni, egzotyczne rośliny.

Po filmie wszyscy udali się na posiłek do restauracji McDonald’s, a następnie odprężeni, uśmiechnięci i zadowoleni szczęśliwie powrócili do swoich domów.a2e4b5d4-5506-4b08-96e9-9fea584cc14cjpg


Dzień Przedszkolaka w Przedszkolu w Piekarach


20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. 20 września 2017 roku w Przedszkolu w Piekarach dzieci z przedszkola i oddziału zerowego wraz z wychowawczyniami świętowały Dzień Przedszkolaka. Wychowawczynie złożyły dzieciom życzenia i poczęstowały słodyczami.

 Z tej okazji w sali udekorowanej kolorowo przedszkolaki urządziły bal. Dzieci tańczyły w rytmie dziecięcych przebojów oraz brały dział w zabawach integracyjnych z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Dzień minął w miłej i serdecznej atmosferze. Bal przygotowały panie Bożena Kubiak i Ewa Gnatkowska.

Uroczystość rozpoczęcia Roku Szkolnego 2017/2018 w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Piekarach    Uroczystość inauguracyjną Nowego Roku Szkolnego 2017/2018 rozpoczęto w kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej w Skęczniewie Mszą świętą celebrowaną przez Czcigodnego Księdza Proboszcza Grzegorza Wawrzyniaka z udziałem dzieci, rodziców, nauczycieli, pracowników oraz zaproszonych gości.

    Następnie udano się do budynku, w którym od 1 września 2017 r. mieści się Zespół Szkolno – Przedszkolny w Piekarach w skład, którego wchodzą: Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego oraz Przedszkole Samorządowe.

    W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście:

Burmistrz Dobrej pan Andrzej Piątkowski,

Przewodniczący Rady Miejskiej pan Sebastian Gwizdalski,

Ksiądz Proboszcz Grzegorz Wawrzyniak,

Nauczyciele uczący w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Piekarach i w Dobrej, 

przedstawiciele Rady Rodziców.

    Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele społeczności lokalnej: radni, sołtysi, nauczyciele i pracownicy - emeryci szkoły w Piekarach i szkoły filialnej w Skęczniewie, prezesi OSP w Piekarach i w Skęczniewie. Najważniejszymi uczestnikami tego święta była dziatwa szkolna wraz z rodzicami.

Pani dyrektor Zespołu Aleksandra Kotas w kilku słowach podkreśliła wyjątkowość rozpoczynającego się roku szkolnego, gdyż w wyniku wprowadzenia nowej reformy oświatowej i ogromnych starań rodziców i społeczności lokalnej dzieci będą uczęszczać do ośmioklasowej szkoły podstawowej. Zachęcała zaproszonych gości do głębszej współpracy, do włączania się w różne działania i projekty, które uczynią naszą szkołę nowocześniejszą. Nauczycielom pani dyrektor życzyła, aby po wakacyjnej przerwie, pełni świeżych umysłów efektywnie wykonywali swoją pracę z dziećmi. Rodzicom zaś śmiałego zaangażowania w proces dydaktyczno - wychowawczy, wyrozumiałości i otwartości na to, co nowe. Dzieciom – wesołej nauki, miłej atmosfery i bezpieczeństwa w dobrze przygotowanych izbach lekcyjnych.

    Nowo powołana na dyrektora Zespołu pani Aleksandra Kotas otrzymała gratulacje od Burmistrza Dobrej pana Andrzeja Piątkowskiego oraz Rady Rodziców z przewodniczącym Przemysławem Tomczakiem na czele.

    Całość uświetniła pierwsza lekcja historii, której materiałem merytorycznym była pierwsza kronika szkoły w Piekarach pisana ręką pierwszego kierownika tej szkoły pana Leona Jóźwiaka. Celem było zapoznanie się z początkami szkolnictwa na naszym terenie.

    Dzisiejsza uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego niech wszystkich porwie do takiego działania, aby przyszli absolwenci opuszczający mury naszej szkoły z odwagą, śmiałością i powodzeniem stawiali czoło wymaganiom rozwijającego się świata.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.